Splynutí s přírodou

5. listopadu 2006 v 12:33 | Mara |  O mě
Musím přiznat, že tento příspěvek vznikl na podnět příspěvku Grainne a také dík odkazům, ke kterým jsem tak dostala. Už delší dobu mám v sobě touhy související se souzněním s přírodou, šetrnějším způsobem života, ovšem nikoli ve smyslu ,,hurá na stromy". Jsem srdcem přírodní člověk, ale neodmítám civilizaci. Miluji přírodu, střídání ročních období, zvířata, malování, výrobu keramiky a další záležitosti, ale taky mám moc ráda auta. Řídit auto je jedno z mých obrovských potěšení. Bez auta si svůj život nechci ani představovat, jízda je pro mě nejen nutnost se někam v jistém čase přemístit, ale taky úžasným zážitkem. Jsem pro auta, která využijí jako pohon biomasu, a jelikož to zatím není pro mne dostupné tak, jak bych si představovala i nadále budu používat auto s benzínovým popř. naftovým motorem.
Ale přemýšlím, co jiného, dostupného mohu udělat, a tak hledám cestu pro sebe. Cestu, kterou bych mohla jít, teď hned. Mám zájem prosazovat ekologický přístup k přírodě nikoli jako osoba připoutaná k jaderné elektrárně, to není můj styl. Chci jít cestou přemýšlení o sobě, bydlením, výchovou generace, která si bude více vědoma svého podílu na životě na Zemi.
Čím dál silněji žiju s pocitem, že se od Země a přírody spíše vzdalujeme, než bychom ji cítili a vnímali
jako něco s čím bychom měli být spjatí. Vždyť daleko více táhnou lety do Vesmíru, na jiné planety. Prozkoumáváme Mars a vzdalujeme se tak nejen od Země, ale i sami od sebe, sobě navzájem. Spousta lidí má plnou pusu komentářů o odcizení a odcizování se a já si říkám ,,co dělají oni sami pro to, aby tomu tak nebylo?" Namísto úcty k přírodě a lidem, kteří něco dokázali, ctíme super rychlá auta, posouvající nás blíže směrem ke smrti či supermarkety, kam se jde (jede) nikoli za nákupem, ale pro jejich obří rozlohu na celodenní výlet a někteří to dokonce nazývají zábavou. Děti, které jsou v tomto vychovávány lituji a přijde mi to fakt naprosto ulítlý. Místo pohlazení - čokoládovou tyčinku, místo povídání si -řičící hudba z repráků, místo společného prožitku sdílení - hromada krámů a jídla, které ani nepotřebujeme, místo pozornosti sobě navzájem - rádoby slevy. Doma pak přijde rozvalení na sedačku a žranice, protože, když už jsme to dotáhly až sem musíme to taky zkonzumovat. Každý se zavře do jiné místnosti, kde má chvíli klid a může odpočívat po náročném dni tak příjemně stráveném v supermarketu.
Už dost žehrání, zde jsou slíbené odkazy, na které jsem narazila a které mě zaujaly:
Jsem (vzhledem ke svému pracovnímu vytížení pasivní) členkou o.p.s Suchopýr, které se zabývá výsadbou stromů, ekologickou výchovou a spoustou dalších moc zajímavých aktivit. Zasláním finanční hotovosti můžete podpořit výsadbu stromů nebo si můžete svůj strom sami přijet zasadit. Jak na to se dočtete na stránkách Suchopýru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anet Anet | E-mail | 16. dubna 2007 v 20:31 | Reagovat

Je to nádherný... Je krásný jak vyjádříš své pocity k přírodě, jak jí "miluješ" (svým způpsobem) a myslím že tímto chces tu radost přinášet i druhým, podělit se s ní... a to je moc pěkný... Udělalo mi to radost, zahřálo u srdíčka... děkuji, i přes to, že by to možná nemělo být určeno mně...:-) Je mi sice teprve 16.. , ale i tak si to uvědomuji už dávno, i když nejací lidé by řekli že jsem na to ještě malá =(mladá)= , že tomu nerozumím, ale myslím si,  že ano.

2 Jirka Jirka | E-mail | 3. června 2007 v 11:53 | Reagovat

Ahoj, zkus www.cistareka.com., možná že najdeš další způsob se souzněním s přírodou, moc zdravim. Jirka

3 Mara Mara | 24. června 2007 v 20:13 | Reagovat

Díky za vaše komentáře, pochopení a porozumění potěší, přeji krásné dny :)))

4 aleš aleš | 27. října 2007 v 2:42 | Reagovat

Už delší dobu mám v sobě touhy související se souzněním s přírodou, >šetrnějším způsobem života...

Bez auta si svůj život nechci ani představovat...

Jo, holka, hezky se to čte, ale trochu si protiřečíš. Obojí myslím dost dobře nejde, asi si budeš muset vybrat...

Jsem pro auta, která využijí jako pohon biomasu, ...

Nechci ti brát iluze, ale obávám se, že tudy cesta dlouho nepovede. Mimochodem, už si někdy viděla ochrnuté srnky bezmocně se potácející v řepkovém poli? Nic pěkného pro tvou citlivou duši. S hromadným pěstováním této plodiny si na tyhle obrázky zřejmě budeme muset zvyknout. Asi jsem krutej, ale až budeš otáčet klíčkem v zapalování, vzpomeň si třeba i na to...

Mám zájem prosazovat ekologický přístup k přírodě nikoli jako osoba >připoutaná k jaderné elektrárně, to není můj styl.

Hmm, bez jádra bychom se tady buď dusili uhelným smogem (na větrníky a podobný alternativy nevěř), nebo energii draze dováželi - ale za co, když je republika zadlužená až po uši? A bez energie není ani ekologie ani sociální smír. Je to drsný, ale věř mi, lidi se konzumu jen tak nevzdají a bez konzumu se nebude točit ekonomika.

No nic, nezlob se, že kritizuju tak natvrdo, já sám hledám někoho, kdo by se mnou prchnul někam na podhorskou vesnici a zažíval souznění s přírodou, ale marně...

5 mantticore mantticore | E-mail | 3. července 2008 v 21:36 | Reagovat

ahoj, mluvíte mi z duše.... souznění z přírodou- krásná představa, ale ta realizace občas pokulhává... někdy bych nejradši utekla, snažím se něco dělat sama, ale příjde mi to dost beznadějné...

6 boyling boyling | Web | 6. října 2016 v 2:40 | Reagovat

bankovní půjčka se zástavou nemovitosti :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama