František KUPKA

16. září 2006 v 18:45 | Mara |  Výtvarné umění, arte
František Kupka
Pokud chci mluvit o Kupkovi, musím to vzít zcela odjinud než obvykle. Nejprve musím totiž zmínit Museum Kampa a jedním dechem dodat Nadace Medy a Jana Mládkových, a to proto, že díky museu a především paní Mládkové vděčíme (my všichni v Čechách) za to, že můžeme jeho dílo obdivovat pěkně doma (ČR) v Praze. Proč to takhle okecávám? Protože, obrazy Fr. Kupky znám již velmi dlouho, jeho obrazy mě fascinovaly už jako dítě, avšak to, co jsem zažila, když jsem jeho obrazy viděla na vlastní oči se nedá snadno opsat slovy. Miluju obrazy a viděla jsem poměrně dost uměleckých děl, ale něco tak vyjímečného jako je jeho fuga se nevidí často. Přesto, že zážitek, který se tu snažím popsat se stal už dávno, při vzpomínce na něj se mi znovu v těle rozhostí teplo a cítím zvláštní chvění.
Tak tady to je. Zas jednou jsem si vyjela do Prahy, namířila jsem si to do Sovových mlýnů, byla jsem neskutečně zvědavá na tu slavnou a opěvovanou ,,jedinečnou" sbírku Kupky a taky na tu hroznou (ohavnou) kostku, co kazí panorama Prahy a hyzdí výhled našim milým pražanům. Musím říci, že obojí mě nadchlo, museum je skvěle zrenovované, a hlavně sbírka je skutečně jedinečná. Po její shlédnutí přišlo vyvrcholení - když jsem pak stála před Kupkovou fugou zatajil se mi dech, taková to byla síla a pak jsem se tiše rozplakala - jo, slzy se mi kutálely po lících a čím víc jsem se je snažila potlačit a posléze skrýt, tím víc se jich valilo po tvářích. Rozpačitě jsem se rozhlížela kolem, nejprve jestli mě někdo nevidí? A pak jestli také někdo pláče nebo aspoň potlačuje slzy. Trvalo to snad jen okamžik, ale bylo to tak silné, doslova mystical nebo magic? To je fuk. Do té doby jsem nic podobného nezažila, a od té doby také ne. Nevím jestli je to dobře nebo špatně, ale je to tak. Není pro mě jednoduché to tu takhle psát, trochu se stydím, a připadám si celkem trapně, že mě dojme a rozpláče obraz, ale kdo jej někdy viděl a měl možnost se na něj vyladit myslím, že mě pochopí.
Tak a teď k samotnému Kupkovi, jeho životopis můžete najít na různých webových stránkách a tak sem vložím jen pár odkazů a nebudu se opakovat a vypisovat, co už bylo 100x napsáno. Vložím pár obrázků s jeho obrazy, ikdyž ty, které jej proslavily především k dispozici momentálně nemám. Začnu mým nejoblíbenějším obrazem a tím, je Eponina vyjížďka z cyklu Radosti života. Další obrázky pak najdete v galerii mého blogu.
Odkazy:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama