Amadeo MODIGLIANI

12. září 2006 v 10:08 | Mara
Amadeo Modigliani

"Svébytný malíř podobizen a aktů"

Amedeo Modigliani, italský malíř a sochař židovského původu, tvůrce osobitého expresívního stylu, založeného na čisté kresbě, přichází na svět 12. července roku 1884 v italském Livornu.
Již od raného mládí má Amedeo, který ze zdravotních důvodů nemůže navštěvovat pravidelně školu, malířské sklony - jeho matka, vdova po bankéři, tyto Amadeovy sklony podporuje, Amadeovy i díky její podpoře navštěvuje Florencii, Řím, Neapol a Capri: ve Florencii se pak nadchne pro staré italské mistry.
Od roku 1902 Modigliani studuje na akademii ve Florencii a poté v Benátkách, v roce 1906 pak jako dvaadvacetiletý přichází (již nemocný tuberkulózou) do Paříže, kde vede bohémský život plný opíjení se a užívání narkotik.
V Paříži na Modiglianiho působí díla H. Toulose - Lautreca, P. Picassa a H. Rousseaua, v roce 1908 pak Modigliani v Paříži poprvé vystavuje, a to na Podzimním salónu obrazy ovlivněné P. Cézannem.
Od roku 1909 žije Modigliani na pařížském Montparnasse. Ve stejném roce se seznamuje s C. Brancusim, pod jehož vlivem se začíná kromě malby věnovat i sochařství - mezi jeho přátele začínají v této době patřit J. Cocteau, M. Jacob, M. Kisling, A. Deraine, aj.
V roce 1914 se začíná Modigliani na popud své anglické přítelkyně B. Hastingsové intenzívně zajímat o rané italské umění a přibližně ve stejné době ho M. Kisling seznamuje s polským básníkem L. Zborowskim, který se pak stará o prodej Modiglianiho obrazů a zajišťuje tak malíři alespoň minimální existenci.
V roce 1918 má Amadeo Modigliani svoji první samostatnou pařížskou výstavu v galerii Berthy Weillové - výstava má poměrně velký ohlas, především díky zásahu policie, která přikáže odstranit z výlohy galerie obrazy aktů.
Modigliani stojí jako malíř stranou všech avantgardních směrů své doby - nepodléhá fauvismu ani kubismu, vytváří svůj vlastní osobitý projev, založený na kresbě, umocněné sugestivním koloritem. Amedeo Modigliani odmítne podepsat manifest futurismu - nedovolí mu to jeho zaujetí pro staré italské mistry renesančního malířství.
Většinu Modiglianových obrazů tvoří portréty a akty, Modigliani maluje podobizny prostých neznámých lidí, služek, dělníků, prostitutek, lidí ze dna pařížské společnosti. Též tvoří podobizny svých uměleckých přátel - např. Picassa, Kislinga, Cocteaua atd. Akty se Modigliani zabývá především v letech 1917-18 v době největšího rozmachu svých tvůrčích sil, v této době vytváří svůj slavný cyklus šestnácti podobizen své snoubenky Jeanne Hébuternové, jejíž typ, tj. dlouhý krk, oválný obličej, hlava skloněná na stranu a drobné ruce, se shoduje s ideálem ženské krásy, který Modigliani ve svých obrazech hledá po celý svůj umělecký život.
Z malířského díla Amedea Modiglianiho lze jmenovat např. obrazy "Manželé" (1915), "Sedící akt" (1917), " Podobizna Leopolda Zborowského" (1918) či již zmíněný cyklus 16 podobizen Jeanne Hébuternové.
Modiglianiho již zmíněná umělecká osobitost má své důsledky - oproti svým avantgardním současníkům, kteří ještě za života dosahují mnohých uznání a žijí poměrně dobře materiálně zabezpečeni, zůstává Amedeo Modigliani po celý svůj krátký život na společenském dně.
Amedeo Modigliani umírá krátce před svojí svatbou s Jeann Hébuternovou, s níž má dceru, 25. ledna roku 1920. V den jeho pohřbu pak Jeanne spáchá sebevraždu.
Životopis byl převzat z tohoto webu. Tímto děkuji za laskavé zapůjčení, avšak brzy napíšu svoji verzi, dle vlastních sesbíraných materiálů.
Pokud se vám nebo někomu z vašich blízkých líbí jeho obrazy můžete je zaslat odsud jako e-pohlednici.
Doporučené na webu:
v angličtině s poměrně obsáhlou a přehlednou galerií
Olga's Gallery opět v angličtině s obsáhlou galerií
v češtině také s menší galerií
Doporučená a studijní literatura:
Guttuso, R.: O malířích, Praha 1984
Salmon, A.: Modigliani, Praha 1968
B. Mráz, M. Mrázová: Encyklopedie světového malířství, Praha
Z jeho tvorby:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama