Knížka, která mě pořád baví

20. srpna 2006 v 21:36 | Mara |  Knihovna
Znáte to taky?
Jsou knížky, které jsem četla kdysi dávno, oblíbila jsem si je už v dětství, a kdykoli se k nim můžu vrátit a všechno je zpět - jako dřív, prostě jako tenkrát. Tak třeba Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho, kdykoli ji vezmu do ruky vklouznu do beztarostného světa, do zvláštního bezpečí. Překvapilo a potěšilo mě zároveň, že tuhle milou knížku je možné teď najít taky v elektronické podobě. A něco pro fajnšmakry Malý princ v mnoha jazycích - angličtině, italštině aj.
Krátká ukázka - RŮŽE
Ale když tak malý princ šel dlouho pískem, skalinami a sněhem, stalo se, že objevil konečně cestu. A všechny cesty vedou k lidem.
"Dobrý den," řekl.
Byla to zahrada plná růží.
"Dobrý den," odpověděly růže.
Malý princ se na ně zadíval. Všechny se podobaly jeho květině.
"Kdo jste?" zeptal se jich užasle.
"Jsme růže," řekly růže.
"Ó," řekl malý princ...
A cítil se hrozně nešťastný. Jeho květina mu vypravovala, že je jediná svého druhu ve vesmíru. A tady jich bylo pět tisíc v jediné zahradě, jedna jako druhá!
Strašně by ji to mrzelo, řekl si, kdyby to viděla... Moc by kašlala a předstírala by, že umírá, jen aby nebyla směšná. A musel bych dělat, že o ni pečuji, neboť jinak by raději opravdu umřela, jen aby mě taky pokořila...
Potom si ještě řekl: Myslil jsem, že jsem bohatý, že mám jedinečnou květinu, a zatím mám jen obyčejnou růži. Ta růže a mé tři sopky, které mi sahají po kolena a z nichž jedna je možná navždy vyhaslá, nedělají ze mne moc velikého prince... A lehl si do trávy a plakal.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zuzka Zuzka | E-mail | 12. listopadu 2006 v 15:29 | Reagovat

ahojky. chtěla sem jenom napsat, že Maleho Prince uplně miluju, sou tam neuvěřitelne moudra a čtu ji pořad dokola...:)

2 Mara Mara | 15. listopadu 2006 v 20:02 | Reagovat

jj, je to kouzelná knížka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama