Kniha, která změnila můj pohled na svět

20. srpna 2006 v 12:23 | Mara |  Knihovna
Dobrá, možná to je trochu přehnané, přesto se dá říct, že kniha Druhé pohlaví od Simone de Beauvoir, mi hodně změnila pohled na muže a ženu, a taky na sebe sama. Pomohla mi pochopit některé věci týkající se rozdílnosti pohlaví. Proč jsou některé věci tak jak jsou, a hlavně to, že ikdyž nejsem jako většina mých kamarádek, přesto jsem O.K. Ač mi okolí (především v manželství) dávalo najevo, že jsem jiná, (někdy příliš) konečně jsem přišla na to, v čem má jinakost vězí (jenže to už mi bylo něco přes 20 let a šrámy už zkrátka byly). Najednou mi bylo jasné, co se děje a jak se vlastně věci mají - jsem ,,emancipovaná" a nehodlám se sebe vzdát - jak troufalé. Knížka vyšla sice v roce 1949 v Paříži (u nás tuším poprvé 1966), přesto když jsem ji poprvé (a naposledy) četla doslova mě ohromila. Nikdy jsem do té doby totiž nic podobného nečetla a mamka mi nic podobného nikdy neřekla. Rozhodně je to kniha, kterou stojí za to přečíst, nejen holkám.
O co se jedná? Knížka přináší (dnes není až tak aktuální a převratná jako ve své době) filozofický pohled (podložený studiem) na muže a ženu. Zamýšlí se nad otázkami vyplývajícími z odlišností obou pohlaví. Kdo je první? Je vůbec někdo první? Dají se pohlaví srovnávat nebo prioritizovat? Je žena určována a diferencována svým vztahem k muži? On je subjekt, ona je to Druhé (dle mytologie). Je žena biologicky determinována k rolím? Pokud ano, k jakým.
Ukázka z knihy:
Simone v knize říká, že "masa žen je na okraji dějin a okolnosti pro ně nejsou odrazovým můstkem, ale překážkou" a" muži měli vždycky osud ženy ve svých rukou, a rozhodně o něm nerozhodovali v jejím zájmu. Měli na mysli pouze své vlastní plány, své obavy a potřeby.
Uctívali bohyni -matku jen proto, že jim příroda naháněla strach; jakmile však jim bronzový nástroj dal možnost přírodu zvládnout, nastolili patriarchát. Je to pak konflikt rodiny a státu, co určuje postavení ženy".
Simone tvrdí, že nauky, které prohlašují o ženě, že je tělo, život, imanence, že je ta Druhá, jsou mužské ideologie, které tak nevyjadřují ženské požadavky. Ženy se nekladou jako subjekt ani nevytvořily mýtus muže, v němž by se zračily jejich plány; nemají náboženství ani poezii, jež by byla jejich vlastní; i zde ženy sní sny mužů. Klaní se bohům, které vytvořili muži. U ženy jsou její osobní úspěchy v rozporu s jejím ženstvím, protože "po pravé" ženě se požaduje, aby byla objektem, aby byla ta Druhá.
Tuto knížku, ač dnes může působit poněkud archaicky, považuji za základ vzdělání.
Něco málo o Simone:
Simone se narodila v Paříži 9. 1. 1908, v Paříži 14. 4. 1986 také zemřela. Pokud vás Simone zajímá a chcete se o ní dovědět něco více můžete mrknout sem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama